Tieto sekcie sú určené iba pre návštevníkov starších ako 18 rokov. Prosíme potvrďte svoj vek.
Milí Urpiner fanúšikovia, všetci, ktorí milujete výnimočné slovenské pivo z Banskobystrického pivovaru. Verím, že tí, čo ste mali možnosť vybehnúť začiatkom leta na festival Pohoda v Trenčíne, ste si užili fajnové počasie, koncerty či besedy, a samozrejme, nechýbal k tomu aj pohár s jedným z najoceňovanejších pív doma aj vo svete, ktoré pochádza priamo zo srdca Slovenska – URPINER.
A možno aj tam ste si práve uvedomili takú jednu milú kuriozitu: prečo to pivo chutí trochu inak? Veď to isté doma z fľaše alebo v našej obľúbenej krčmičke chutilo minule inak... pozrieme sa tomuto javu na zúbky a všetko bude „naporádečku“ nebojte nič. Pivovarnícki majstri, ktorí varia a s láskou poctivo pripravujú toto pivo, mi niečo o tom povedali a tieto infošky máte rovno z prvej ruky.
To, že to isté pivo chutí raz tak a potom niekde na festivale, na terase v obľúbenom podniku má odlišnú príchuť spôsobuje viacero faktorov, ale určite to nie je o tom, že by v pivovare v každej jednej výrobnej várke skúšali nový recept a podobne: „Dáme tam hrsť viacej chmeľu, pritlačíme vzduch a bude to sýtejšie, horkejšie, nadupanejšie pivo, čo?“ Nie, nie, takto to nefunguje Všetko je pod kontrolou a výroba má svoje postupy rovnaké za každého ročného obdobia, robia sa výstupné kontroly a kadejaké laboratórne odborné skúšania, aby všetko sedelo, ako má...
Predstavte si, že ak sa aj nájdu reklamácie, tak opodstatnenosť, čiže aby boli naozaj uznané, nedosahujú ani len JEDNO percento z predaného piva. Je veľmi málo pravdepodobné, že by pivovar opustilo pivo, ktoré má nejakú vadu z výroby.
Tak ale prečo niekedy to isté obľúbené pivo chutí tak a inokedy zase inak? Čo je naozaj za tým? Pohár? Slnko? Trubky výčapného zariadenia? Teplota? Áno, tieto činitele za to môžu, ale skúsme si to bližšie rozobrať. Predovšetkým si treba uvedomiť ten najpodstatnejší fakt. Pivo obsahuje veľa prírodných látok a tie čo robia? Žijú si svojim životom, ľudovo povedané. Oxidujú, kvasia, ide najmä o zostatkové cukry a kvasinky, ako mi prezradili pivovarnícki majstri z Banskobystrického pivovaru, kde sa rodí pivo URPINER. A teplo tomu najviac napomáha, aby sa diali rôzne kazisvetské procesy s prírodnými látkami, veď sú vo svojom prirodzenom prostredí. Napríklad, ak pivo stojí vo výčapných trubkách pol dňa, môže tam nastať kvasný proces a už je pivo kontaminované. Pri pití potom cítite rôzne koncovky, napríklad zápach kvasníc alebo aj všakovakú chuť, najčastejšie kyslú. Preto páni krčmári prvé pivo načapujú do pohára a správne by ho mali oželieť ako ponúknuť hosťovi, keď otvárajú výčap a prví smädní hostia prichádzajú. Pri ďalšom načapovanom pohári by to už malo byť v poriadku, pretože sa to tak jednou šupou prepláchlo v trubkách.
Lenže, ak sa to pravidelne opakuje, to už je niečo iné. Keď ide totiž o plastové trubky, skúsenosti hovoria, že takáto infekcia postupuje mimoriadne rýchlo a za niekoľko hodín sa môže zmeniť chuť celého suda. A to už nie je nič milé ako pre smädného pivára, tak ani pre pána hostinského. V prípade krčmárky to ešte vie trochu vizuálne zjemniť šmrncovné žmurknutie, ale chuť za krígľom naplneným vytúženým pivkom to zaženie na veľmi krátky čas, či? Rada pre výčapníkov znie: Je dôležité, aby výčapník vždy, keď ukončí čapovanie prepláchol trubky vodou a raz za týždeň aj sanitačným roztokom.
Existuje aj ďalší faktor, ktorý robí z čapovaného piva to pravé lahodné osvieženie. Predsa plyn, ktorým je vytúžený zlatistý mok hnaný do výčapu. A to je vám doslova plynárska veda, ale celkom jednoduchá. Používajú sa dva druhy – vzduch s kompresorom a oxidom uhličitým čiže CO2 alebo zmes CO2 a dusíka.
Niektoré výčapné zariadenia majú zabudovaný kompresor a pivo je tlačené kompresorom, teda vzduchom. To je výhodné najmä pri rôznych akciách, kde sa používajú prenosné výčapy a je komplikované používať iný plyn. Pokiaľ sa pivo vyčapuje za jeden deň, nerobí to žiadny problém. A čo sa potom deje, kde je vlastne problém? Môžeme si na to posvietiť v pokračovaní nabudúce. Predstavíme si bližšie veci okolo čapovania, tie, ktoré nám potom ovplyvňujú finálnu chuť obľúbeného pivka na akcii alebo na terase obľúbeného podniku.
Ešte jedna záhada, s ktorou som sa stretol. Vraj v plechovke je pivo navarené s iným receptom ako je vo fľaši. To vôbec nie je pravda, len si to ľudia zvyknú čarovne domýšľať. Správni pivárski fajnšmekri dokonca vedia rozoznať, či je v pohári fľaškové alebo plechovkové pivo. Sú to také štamgasťácke machrovačky a slúži to ku cti všetkých chuťových pohárikov. Je to aj o šťastí vždy to uhádnuť, ale poviem vám jedno: RECEPTÚRA JE LEN JEDNA A PLATÍ TO VŽDY, ČI PRE FĽAŠE, TAK AJ PRE PLECHOVKY. A tejto zásady sa nekompromisne držia poctiví pivovarnícki majstri z Banskobystrického pivovaru, kde vzniká veľké a výnimočné slovenské pivo URPINER.
Nevysmädli ste? A nedáme si jedno? Cvak, blu blu blu blu blu, už si dúfam nalievate pod 45 stupňovým uhlom pohár svojej obľúbenej „odrody“ z ponuky URPINER. Tešte sa na ďalšie riadky nabudúce
Na zdravíčko praje Váš Urpiner fanúšik Andrej
Čo máte nové URPINER priatelia? Veríme, že si opäť nenecháte ujsť najbližšie riadky o novinkách z Banskobystrického pivovaru. Síce sa nedávno zmenil letný čas na zimný, ale viete, čo ostalo rovnaké? Nezmenila sa chuť a zloženie výnimočného slovenského piva URPINER priamo zo srdca Slovenska!
Jeseň dorazila, leto je fuč, ale hádam nikomu neuberie na nálade, že prišlo aj typické počasie na túto ročnú dobu. Len žiadne strachy a jesenné nálady prosím, pretože máme výborný tip, ako si spestriť jeden októbrový víkend.
Spoločnosť Banskobystrický pivovar ako aj celá verejnosť vníma, že aktuálna situácia ohľadom šírenia koronavírusu a choroby COVID-19 sa stáva čoraz vážnejšou a nikto z nás by ju nemal brať na ľahkú váhu či podceňovať.
V súvislosti so zatvorením prakticky všetkých prevádzok v segmente HoReCa (hotely, reštaurácie, kaviarne, puby...), došlo u nás k poklesu objednávok a odbytu sudového piva, čo si vyžiadalo dočasné zníženie výroby sudového piva. Dopyt po ostatných obaloch ako sú plechovky a fľaše v tomto čase zostáva nezmenený alebo dokonca mierne narastá.
V tejto chvíli sa naplno ukazuje, ako je životne dôležitá podpora výroby slovenských produktov a potravín zvlášť.
Preto by som chcel vyzvať všetkých ľudí na Slovensku, aby nakupovali slovenské produkty, obchodné reťazce, aby v maximálnej možnej miere predávali slovenské potraviny a podporili tak zvýšenie potravinovej bezpečnosti Slovenska. Spoločne tak pomôžeme našim slovenským podnikom a firmám, ktoré budú v mnohých prípadoch zápasiť s existenčnými problémami.
Všetkých fanúšikov výnimočného slovenského piva URPINER chceme ubezpečiť, že zásobovanie obchodov našimi výrobkami je v tejto chvíli plynulé a nášho piva máme dostatok.
V záujme ochrany zdravia našich zamestnancov ako aj našich obchodných partnerov a zákazníkov aj my prijímame Preventívne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Preto sme sa rozhodli znížiť počty pracovníkov priamo na pracovisku tak, aby bolo možné zachovať plynulú výrobu a dodávky piva Urpiner do obchodných sietí na Slovensku. Každý, kto môže, zostáva pracovať doma v režime Home office, alebo čerpá dovolenku, prípadne inú formu pracovného voľna.
V súčasnosti prežívame mimoriadne náročné obdobie, ktoré preverí pripravenosť všetkých nás vysporiadať sa so situáciou, ktorá sa nedala vopred predvídať. Chceme všetkých ubezpečiť, že naša spoločnosť vyvinie maximálne úsilie, aby sme aj my svojimi krokmi prispeli k celospoločenskému zvládnutiu tejto nebezpečnej pandémie.